SILVER OCH METALL / Koppar, Mässing & Tenn / Skål 5806021
*
nr 580 6021
Skål
tenn GAB E8 (1931) reliefdekor längd 29 cm
Utrop:
100 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:15:47
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/4 14:59:52
1
100 kr
26/4 19:00:10
2
150 kr
27/4 12:23:20
3
250 kr
27/4 14:48:35
2
250 kr
27/4 14:49:01
2
400 kr
27/4 18:03:55
4
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: koppar skål
-
7106 Karpskål
Kina, Porslin, 1900-tal, Dia 58. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:52
-
2022 Skål
Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 19:34
-
6035 Skål
Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta, diameter:..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:12
-
2005 Skål
Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Be..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 19:41
-
2004 Skål
Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Be..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 20:18
-
7225 Skål
Kina, Famille rose färger, omkring 1900. Diameter:..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:47
*
Skål
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6021
Skål
tenn GAB E8 (1931) reliefdekor längd 29 cm
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 450 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
21/4 14:59:52 | 1 | 100 kr |
26/4 19:00:10 | 2 | 150 kr |
27/4 12:23:20 | 3 | 250 kr |
27/4 14:48:35 | 2 | 250 kr |
27/4 14:49:01 | 2 | 400 kr |
27/4 18:03:55 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: koppar skål
-
7106 Karpskål
Kina, Porslin, 1900-tal, Dia 58. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:52 -
2022 Skål
Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 19:34 -
6035 Skål
Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta, diameter:..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:12
-
2005 Skål
Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Be..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 19:41 -
2004 Skål
Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Be..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 20:18 -
7225 Skål
Kina, Famille rose färger, omkring 1900. Diameter:..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:47